Fermentovaná limonáda
- Markéta
- 4. 6. 2017
- Minut čtení: 2


„Cože to znamená fermentovaná limonáda?“ ptala jsem se před pár měsíci v Richard’s kitchen.
Vstoupila jsem a hned před mýma očima, na baru, stál demižón. Lákal mě jeho obsah. Krásně zbarvená tekutina a na její hladině nespočet plátků jablek. Krása! Co je ten tajemný nápoje zač? Prý fermentovaná jablečná limonáda. A tak ano, mám jí před sebou na stole a ochutnávám. Žízeň je velká a zprvu ji jen hasím. Když najednou zbystřím, zpomalím svůj hlt a převalím limonádu po patře. Ó to je chuť. Nemám slov a s pokyvováním si pomalu vychutnávám další ločky.
Při objednávání další, tentokrát grepové limonády se ptám, jak se dělá taková dobrota. Bylo mi odhaleno tajemství. Tou klíčovou ingrediencí jsou tibi krystaly. Říkám si „Krystaly?“, ale ano krystaly. Malá mléčně průhledná živá zrníčka. Tyto řasy, japonské mořské krystaly nebo také vodní kefír spatřily světlo světa již před Kristovými léty. Jen se na ně a jejich přínos časem pozapomnělo. Jsem moc ráda, že se opět dostávají do známosti a doufám, že i Vám učarují.
Nehledě na skvělou chuť je fermentovaná limonáda velmi zdravou a tělu prospěšnou tekutinou s probiotickou silou. Zlepšuje a upravuje naší vnitřní mikroflóru a zmírňuje střevní potíže. V důsledku toho mírní alergie, ekzémy či krevní neduhy.
Tak tedy, neváhala jsem ani chvíli a můj cíl byl jasný. Získat krystaly!
Krystalky se živí cukrem, který přeměňují na kyselinu mléčnou, alkohol, oxid uhličitý, který nápoj okysličuje a dělá ho perlivý. Běžný postup přípravy limonády je velmi jednoduchý, 2 dny, 4 ingredience, žádný kov, žádný chlór. Pro správnou fermentaci a množení krystalků je dobré dodržovat přesný postup i gramáže. Velice důležité je při manipulaci s krystaly používat plastové či skleněné nádobí. Kontakt s kovem krystalky zabíjí. Stejně tak je důležitý výběr vody. Já si jezdím pro vodu do Křivoklátských lesů, pro vodu čistou a živou. Je to kouzelné místo tam pod kopcem mezi stromy! Pokud nemáte takové místo, nezoufejte, další dobrou variantou je kohoutkovou vodu převařit a nechat vystydnout. Stejně tak dobře bude fungovat Pí voda, voda přefiltrovaná nebo dobrá balená voda.
Ingredience:
1 litr vody (bez chlóru)
65g hnědého cukru
15g sušených fíků (vyvařených, aby se zabavily syřidel)
50g tibi krystalů
Postup:
Cukr rozpustíme ve 200 ml mírně ohřáté vody.
Všechny ingredience v pokojové teplotě vložíme do skleněné nebo plastové nádoby.
Při pokojové teplotě necháme 48 hodin fermentovat
1x denně promícháme plastovou vařečkou.
Po uplynutí 48 hodin nápoj přecedíme do další skleněné nebo plastové nádoby přes plátýnko nebo plastový cedník.
Scezené krystalky můžeme hned použít a celý proces opakovat nebo je uchováme opět v plastu nebo skle s trochou vody a cukru. Přičemž, pokud tibi skladujeme delší dobu je nutné je cca 1x do týdne nakrmit dalším cukrem
Do přeceděné limonády přidáme ovoce dle chuti a sezóny.
Necháme ještě 24 hodin dofermentovat v lednici.
Yorumlar