Sedm statečných
- Markéta
- 21. 7. 2017
- Minut čtení: 1

Už je toho moc, hrneček přetéká, chcete křičet "Áááááá...!?" a přitom utíkat, tak rychle, jak jen to jde, dokud se neunavíte a nesvalíte se na zem? Ať tak či onak příroda nám přichystala spoustu pomocníků na podobné stavy. Bylin, které zklidňují je nespočet, ale já jsem si vybrala mých 7 nejoblíbenějších a nejdostupnějších favoritů oplývajících uklidňujícími účinky. Hlavním tahounem naší sedmičky je třezalka. Šerif mezi přírodními antidepresivy se s lehkostí vyrovná s úzkosti, neklidem, únavou, zmírní strach i nervozitu a podporuje naší psychickou zdatnost.
POZOR! V těhotenství třezalku ze směsi vyřadit! Obsahuje látky, které mohou způsobit potrat.
Dalšími členy party jsou: měsíček, mateřídouška, meduňka, heřmánek, levandule a rozmarýn. S levandulí opatrně, ve velkých dávkách může způsobit omámení.
Aby bylinky začaly působit je dobré si dát jeden čaj denně minimálně 3 dny, ale maximálně 2 měsíce. Při tak dlouhé kůře je vhodné si dát alespoň tříměsíční pauzu.
Ingredience:
3 díly třezalky
2 díly měsíčku
2 díly mateřídoušky
4 díly meduňky
2 díly heřmánku
1 díl levandule
1 díl rozmarýnu
Postup:
Z rozmarýn a meduňky nás zajímají listy, z měsíčku, levandule a heřmánku sbíráme květ, z třezalky její horní části cca 15 cm s květy, mateřídoušku nejlépe s květy, ale i bez něj je skvělá.
Květy sbíráme v plném rozkvětu za slunečného dne, a nejlepší je vše sebrat co nejdál od silnic a jakéhokoli znečištění.
Sušíme rozložené na sítu nebo papíru na stinném a větrném místě. Jasně že pokud máte dobrou zkušenost se sušením v troubě nebo nějak jinak, šup do toho. Hlavně ať vám celá procedura dělá radost.
Dokonale usušené bylinky uschováme do neprůhledné dobře těsnící nádoby.
Comments